Jak powstają zdjęcia z lotu ptaka? Kilka słów o fotografii lotniczej
Zdjęcia wykonane z lotu ptaka wzbudzają w widzach intensywne emocje. Dają im poczucie wolności i niezwykłej przestrzenności niespotykanej w perspektywie, jaką posługujemy się w swoim codziennym życiu. Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania otaczającego nas świata z powierzchni ziemi, dlatego podniebne ujęcia przyciągają naszą uwagę i pobudzają wyobraźnię. Często są nawet powodem, dla którego niektórzy zaczynają swoją przygodę z lotnictwem. Oglądając takie pejzaże uwiecznione na fotografiach, niektóre osoby zaczynają bowiem marzyć o tym, aby móc obejrzeć je na własne oczy.
W dzisiejszym wpisie zdradzimy Wam kilka sekretów zdjęć lotniczych nazywanych fachowo aerofotografią!
Czym tak właściwie jest aerofotografia?
Aerofotografia to inaczej fotografia lotnicza. Jest to sposób fotografowania wykorzystujący perspektywę lotu ptaka. Zdjęcia wykonywane są z pokładu maszyn latających. Najczęściej są to samoloty, helikoptery lub balony, ale mogą być to również latawce, spadochrony czy nawet satelity! W zależności od odległości dzielącej daną maszynę od powierzchni ziemi powstają ujęcia obejmujące mniejsze lub większe obszary ziemi. Mają one też różny stopień szczegółowości.
Nie należy mylić fotografii lotniczej z fotografią Air-to-Air, której istotą jest robienie zdjęć na dużych wysokościach innym obiektom latającym. Aerofotografia zajmuje się bowiem uwiecznianiem na zdjęciach powierzchni ziemi oglądanej z dużych wysokości.
Jak wykonywane są fotografie lotnicze?
Zdjęcia lotnicze są zawsze wykonywane z pokładu maszyn latających. Podstawowym warunkiem zrobienia podniebnych kadrów jest oczywiście wzbicie się ponad powierzchnię ziemi. Z tej urzekającej perspektywy można zrobić niezwykłe zdjęcia, które będą oczarowywać odbiorców swoim oryginalnym klimatem i nieco abstrakcyjnym (jak dla nas) kadrowaniem. Fotograf może trzymać aparat w ręku albo zamontować go na specjalnej podstawie i obsługiwać zdalnie. Najważniejszy jest dobry refleks i biegła obsługa aparatu, ponieważ pejzaże zmieniają się w zawrotnym tempie i trzeba się naprawdę spieszyć, aby uwiecznić swój upragniony widok!
Jakie kwestie są szczególnie problematyczne, gdy robi się zdjęcia lotnicze?
1. Brak czasu
Latanie odbywa się znacznie szybciej niż jazda samochodem, pociągiem czy rowerem, dlatego ważny jest refleks i biegła obsługa aparatu. Widoki zmieniają się w błyskawicznym tempie, więc jeżeli fotograf chce zrobić zdjęcie konkretnemu miejscu, musi się spieszyć. Powinien umieć wybrać odpowiednie ustawienia w ułamku sekundy, inaczej może być już za późno na wymarzony kadr.
2. Ustawienie ostrości
Aby zdjęcie wyszło wyraźne i ostre, konieczne jest umiejętne ustawianie ostrości. Najlepiej, jeżeli ostrość aparatu jest nastawiona blisko symbolu nieskończoności na obiektywie. Jeśli fotograf robi zdjęcia przez samolotową szybę, musi uważać, żeby aparat nie ustawiał ostrości na jej powierzchnię. Dobrym sposobem pozwalającym na uniknięcie tego problemu jest zastosowanie specjalnej osłony przeciwsłonecznej, którą podczas wykonywania zdjęć, dociska się do szyby.
3. Przemyślana kompozycja
Będąc wysoko nad ziemią, zachwyca nas praktycznie wszystko. Dajemy się obezwładnić poczuciu nieskrępowanej niczym wolności, które szybko uderza do głowy. Jeżeli chcemy zrobić dobre zdjęcie, musimy przemyśleć, co chcemy sfotografować. Aby fotografia lotnicza mogła wywołać w widzach określone uczucia i pobudzić ich do refleksji, jej kompozycja musi być przemyślana. Zupełnie inny efekt uzyskamy, kierując obiektyw pionowo w dół, a inny gdy trzymamy go prawie poziomo. Zanim naciśniemy spust migawki, powinniśmy wiedzieć, co i w jaki sposób chcemy pokazać.